... czyli pierwsza próba stworzenia, metodą prób i błędów, ciasta w stylu placka maślanego oferowanego przez pewną popularną cukiernię. Efekt? Zależy jak na to patrzeć: jeśli pod kątem podobieństwa do pierwowzoru - niestety próba się nie powiodła, ciasto nie jest tak wilgotne i maślane, jak powinno być. Jeśli pod kątem oceny ciasta jako takiego - pełen sukces; ciasto jest puszystą, smaczną drożdżówką z przyjemną warstwą cukrowej "glazury" na wierzchu. Próbę stworzenia placka maślanego na pewno jeszcze powtórzę, póki co zapraszam na drożdżówkę:) Składniki na prostokątną formę o wymiarach ok. 22 x 33 cm. Przepis jest miksem dwóch przepisów znalezionych w sieci: tego i tego.
sobota, 28 stycznia 2017
poniedziałek, 23 stycznia 2017
Sernik czekoladowy z masłem orzechowym (bez pieczenia)
A to akurat nie Ania zrobiła;) Ale jako "konsultant" i pomocnik dostałam pozwolenie na umieszczenie przepisu. Fajny, niezbyt słodki, czekoladowy sernik bez pieczenia, na spodzie z ciasteczek, z samodzielnie przygotowanym masłem z solonych orzeszków ziemnych. Sernik na zdjęciu został przygotowany z mniejszej ilości czekolady, niż jest wskazana niżej w przepisie, przez co, jak sądzę, był trochę niestabilny - dlatego też polecam użyć co najmniej takiej ilości, jak w przepisie lub dodać żelatynę. Ilość składników wystarczająca na tortownicę o średnicy 20 cm.
Ciasto "Zemsta teściowej"
Pyszne
ciasto o zagadkowej nazwie, której pochodzenia nie udało mi się
ustalić (ma ona ponoć związek z wykorzystaniem w cieście
niewydrylowanych wiśni) – tzn. w internecie krążą przepisy
pod taką właśnie nazwą; ja dostałam przepis na to ciasto od koleżanki. Sposób jego przygotowania i ilości składników są
nieco inne niż w pozostałych przepisach funkcjonujących w internecie, ale „moja” wersja bardziej mi odpowiada. Mimo kilku
warstw, przygotowanie ciasta nie jest ani skomplikowane (mimo iż z
opisu na takie wygląda), ani nadmiernie czasochłonne (trzeba
jedynie pamiętać o przygotowaniu galaretki z odpowiednim
wyprzedzeniem, by zdążyła nieco stężeć przed wyłożeniem jej
na ciasto), a ciasto nie jest ciężkie ani przesadnie słodkie.
Ilość składników na tortownicę o średnicy ok. 28 cm – warto
mieć dwie tortownice w tym samym rozmiarze, gdyż ciasto trzeba
podzielić na dwie części, a można je upiec równocześnie. Smak
warstwy galaretkowej można dopasować wedle uznania – poza
wskazanymi w przepisie wiśniami, świetnie pasują maliny,
truskawki, agrest, również ilość owoców jest uznaniowa.
Zdecydowanie polecam!
sobota, 14 stycznia 2017
Lava cake
Ciastko zwane również fondantem czekoladowym lub czekoladową lawą - to babeczka z płynnym, czekoladowym wnętrzem, najlepsza na ciepło. Przygotowuje się je szybko i łatwo, jedynym punktem wymagającym wyczucia jest długość ich pieczenia, gdyż zależy to od piekarnika - u mnie jest to dokładnie 10 minut. Za pierwszym razem warto upiec jedno ciastko na próbę - zarówno dół, boki ciastka, jak i jego góra powinny być wypieczone, ale środek płynny; pieczone zbyt krótko nie zdąży się ściąć i po przełożeniu rozleje się całkowicie, pieczone zbyt długo będzie zwykłą, czekoladową babeczką. Składniki wystarczą na 4 foremki.
wtorek, 3 stycznia 2017
Kokosowy tort bezowy
Kolejny tort bezowy, tym razem kokosowy, inspirowany batonikami bounty. Kolejny raz przepis z Moich Wypieków, lekko zmodyfikowany. Dobrze jest złożyć ciasto dzień przed podaniem, by dość twarde blaty bezowo-kokosowe zdążyły nieco zmięknąć. Fajne, lekkie ciasto.
Tort ferrero
Bezowo-orzechowy tort z kremem na bazie nutelli i mascarpone, w smaku przypominający popularne pralinki. Przepis z Moich Wypieków z moimi niewielkimi modyfikacjami.
Frużelina wiśniowa
… czyli
owoce w żelu. Doskonały dodatek do ciast, deserów, gofrów…
Szybkie do wykonania, proste, można użyć również w sytuacjach
awaryjnych, gdyż w przypadku owoców mrożonych nie wymaga ich
wcześniejszego rozmrażania. W zasadzie wszystko w tym przepisie–
czas gotowania, podane proporcje składników, są orientacyjne, w
zależności od potrzeb i upodobań można zwiększyć / zmniejszyć
ilość cukru czy ilość mąki ziemniaczanej, co wpłynie na gęstość
frużeliny.
Lemon curd
... czyli słodko-kwaśny krem cytrynowy. Możliwości jego wykorzystania jest sporo - świetnie nadaje się jako składnik kremu do tortu, nadzienie do tart lub makaroników, dodatek do ciast i deserów. Może być przechowywany w lodówce przez ok. 2 tygodnie. Z podanej ilości składników wychodzi ok. 1,5 szklanki kremu.
niedziela, 1 stycznia 2017
Makowiec zawijany
Tradycyjna drożdżowa strucla z makiem i bakaliami. Trzeba pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu maku, chyba że używasz gotowego maku już zmielonego. Do pieczenia makowce są zawijane w papier, dzięki czemu zachowują ładny, owalny kształt. Podane składniki wystarczą na przygotowanie 3 makowców o długości ok. 40 cm.
Subskrybuj:
Posty (Atom)