niedziela, 1 stycznia 2017

Makowiec zawijany

Tradycyjna drożdżowa strucla z makiem i bakaliami. Trzeba pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu maku, chyba że używasz gotowego maku już zmielonego. Do pieczenia makowce są zawijane w papier, dzięki czemu zachowują ładny, owalny kształt. Podane składniki wystarczą na przygotowanie 3 makowców o długości ok. 40 cm.
Składniki:

Na ciasto drożdżowe:
  • 500 g mąki pszennej 
  • 200 ml ciepłego mleka (podzielonego na 50 ml i 150 ml)
  • 150 g masła, roztopionego i przestudzonego 
  • 6 żółtek
  • 40-45 g świeżych drożdży
  • 120 g cukru 
  • pół łyżeczki soli 
  • ew. 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

  • do posmarowania ciasta przed wyłożeniem masy makowej - 1 białko, może być ubite

Na masę makową:
  • 500 g maku 
  • 150 g cukru 
  • 4 łyżki miodu
  • ok. 100 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
  • ok. 100 g migdałów w płatkach
  • 2 łyżeczki aromatu migdałowego
  • ok. 40 g masła w temperaturze pokojowej 
  • 6 białek
Na lukier i przyozdobienie:
  • 1,5 szkl. cukru pudru
  • kilka łyżek ciepłej wody
  • wedle uznania - mak, kandyzowana skórka pomarańczowa

Przygotowanie:

Przygotuj ciasto drożdżowe: 
Przygotuj rozczyn - drożdże rozetrzyj z łyżeczką cukru, dodaj 50 ml mleka (ciepłego lub letniego, ale nie gorącego), wymieszaj, aż drożdże się rozpuszczą, dodaj 2 - 3 łyżki mąki, wymieszaj dokładnie, by nie było grudek. Przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, na ok. 20 - 30 minut.
Żółtka utrzyj z cukrem, ekstraktem z wanilii i solą na puszystą masę. Przesiej do miski mąkę. Dodaj do miski wyrośnięte drożdże, 150 ml mleka i masę żółtkową. Wyrób ciasto, aż składniki się połączą, tworząc jednolitą masę. Na koniec dodaj roztopione i przestudzone masło i wyrabiaj, aż ciasto będzie odstawać od ręki lub ścianek miski (ciasto powinno być dość miękkie i nie powinno się kleić, ale to zależy od mąki - jeśli potrzeba, dodaj nieco mniej lub więcej mąki). Wyrobione ciasto uformuj w kulę, przykryj naczynie z ciastem ściereczką i zostaw do wyrośnięcia na ok. 1,5 - 2 godziny (ciasto powinno podwoić swoją objętość).

Przygotuj masę makową:
Mak wsyp do garnka, zalej wodą i gotuj przez około 30 minut na małym ogniu. Następnie przecedź przez gęste sito, odsącz możliwie dokładnie wodę. Zmiel trzykrotnie w maszynce z sitkiem o najmniejszych oczkach.
Jeśli używasz gotowego maku już zmielonego - wystarczy, że zalejesz go wrzątkiem do przykrycia, pozostawisz do ostudzenia i odsączysz wodę.
Do zmielonego maku dodaj cukier, miód, aromat migdałowy, migdały i skórkę pomarańczową, wymieszaj. W garnku rozpuść masło, przełóż masę makową i smaż przez ok. 10 - 15 minut, często mieszając. Odstaw do przestudzenia, a tym czasie ubij białka na sztywną pianę. Dodaj ją do przestudzonej masy makowej i delikatnie wymieszaj.

Złóż całość:
Wyrośnięte ciasto drożdżowe i masę makową podziel na trzy równe części. Rozwałkuj każdą część na prostokątny placek o grubości ok.3 - 5 mm. Posmaruj ciasto (ubitym) białkiem i nałóż masę makową, zostawiając wolne ok. 2 cm od każdego brzegu. Zwiń każdy placek w roladę. Papier do pieczenia posmaruj olejem (olejem wystarczy posmarować taki kawałek papieru, który będzie miał styczność z ciastem), przenieś na niego makowiec i owiń dwukrotnie dość luźno, zostawiając ok. 1 - 2 cm luzu pomiędzy ciastem a papierem. Makowce przełóż na blachę zostawiając między nimi odstępy i odstaw na ok. 15 - 20 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Rozgrzej piekarnik do 180 - 190ºC, wstaw makowce i piecz przez ok. 30 - 40 minut, do złotobrązowego koloru (jeśli masz ciemny papier i nie widać koloru makowców, po ok. 30 minutach możesz go naciąć - strucle nie powinny już stracić kształtu). Gotowe makowce wyjmij z piekarnika, rozetnij papier, zostaw do przestudzenia.

Przygotuj lukier:
Przesiany cukier puder rozetrzyj z wodą (jeśli będzie zbyt gęsty - dodaj odrobinę wody, jeśli zbyt rzadki - dosyp nieco cukru pudru). Jeszcze ciepłe (ale nie gorące) makowce posmaruj lukrem, ozdób wedle uznania - makiem, skórką pomarańczową.
Podane składniki wystarczą na wykonanie trzech takich makowców, o długości ok. 40 cm.

Drożdże rozetrzeć z łyżeczką cukru. Dodać 50 ml mleka i tyle mąki by zaczyn miał konsystencję gęstej śmietany (około 2-3 łyżek). Dokładnie wymieszać. Rozczyn przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. - See more at: http://www.slodkiefantazje.pl/przepisy/3116/makowiec-zawijany-mojej-babci#sthash.2eB1SplU.dpuf
Drożdże rozetrzeć z łyżeczką cukru. Dodać 50 ml mleka i tyle mąki by zaczyn miał konsystencję gęstej śmietany (około 2-3 łyżek). Dokładnie wymieszać. Rozczyn przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Masło rozpuścić w rondelku, odstawić do przestudzenia.
Do drugiej miski przesiać resztę mąki. Żółtka utrzeć z cukrem, pastą waniliową/ekstraktem i szczypta soli na puszystą masę. Do mąki dodać wyrośnięte drożdże, resztę ciepłego mleka (150 ml), a następnie masę żółtkową. Wyrabiać ciasto, aż składniki połączą się, tworząc jednolitą masę (ciasto może być nieco klejące).
Dodać masło i wyrabiać dalej, aż ciasto będzie odstawać od ręki lub ścianek misy miksera. Ciasto powinno być dość miękkie, nie powinno mocno się kleić, ale to zależy od mąki jaką dodamy, jeśli byłoby zbyt klejące, można dodać odrobinę mąki i jeszcze przez chwilę wyrabiać, ale nie należy z nią przesadzać, bo ciasto zamiast mięciutkie i rozpływające się w ustach wyjdzie nam suche i twarde. Ps. Należy pamiętać, że podczas wałkowania będziemy ciasto podsypywać na stolnicy mąką, by nie kleiło się do wałka i stolnicy, więc de facto odrobinę mąki dodamy jeszcze podczas samego wałkowania.
- See more at: http://www.slodkiefantazje.pl/przepisy/3116/makowiec-zawijany-mojej-babci#sthash.2eB1SplU.dpu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz